
17
september
Ny version – Nu blir SwitchKing ännu enklare
17 september, 2017
In Nyheter
Söndag och nya installationsfilerna för SwitchKing är uppladdade och tillgängliga för nedladdning.
SwitchKing Klient 3.2.1 och SwitchKing Server 3.5.0
Server är nu en komplett och enkel installation av Telldus Service och aktuella drivrutiner, samt förenklad avinstallation.
Dessutom finns nu en kontrollfunktion i både server och klient som säkerställer de tjänster som SwitchKing behöver för att fungera.
Vidare fullt stöd för Telldus och Luxorparts enheter (433MHz)
I Klienten har vi dessutom åtgärdat ett par buggar liksom justerat felmeddelanden.
Fredrik
20 september, 2017 at 08:42Finns det några planer på en ny iOS app med stöd för iOS 11?
Tommy Sitsas
24 september, 2017 at 20:55En uppdatering av SwitchKing:s app för iOS har varit på priolistan/roadmappen från start.
När nu Apple kom med iOS 11 fick prioriteringen göras om.
Status är att detta arbete kommit en rejäl bit.
Det innebär att sluttester genomförs just nu och därefter skickas appen till Apple för granskning under kommande vecka.
Därefter blir appen som vanligt tillgänglig via App Store.
Tommy Aronsson
30 oktober, 2017 at 14:40Det står att ni skulle ha stöd för Telldus enheter i nya klienten.
Men jag försökte ansluta en fjärrbrytare från telldus och för det första finns den inte med i lista och det andra så funkar det inte att ansluta..
Tommy Sitsas
12 november, 2017 at 14:06För att du skall få fullt stöd för Telldus-enheter, d.v.s. hitta i listan för enheter behöver du uppdatera servern till senaste version (3.5.1.)